Rodzaje drukarek wielofunkcyjnych – krótka charakterystyka

Drukarka to obecnie podstawowe urządzenie nie tylko w biurze, ale także w domowych warunkach. Dzięki niemu można zamienić dokumenty i obrazy znajdujące się na komputerze lub innym urządzeniu mobilnym na materialną formę papierową. Czasami jednak sama drukarka nie wystarcza i trzeba inwestować w dodatkowe skanery, kopiarki czy faksy. Rozwiązaniem tej sytuacji może być drukarka wielofunkcyjna. Czym charakteryzują się urządzenia wielofunkcyjne?

Najważniejsze cechy drukarek wielofunkcyjnych

Drukowanie, skanowanie, kopiowanie czy przesyłanie treści faksem – wydaje się, że aby wykonać te wszystkie zadania, trzeba kupić, co najmniej trzy urządzenia. Prawda jest jednak taka, że wystarczająca będzie jedna drukarka wielofunkcyjna. Jej niewielka konstrukcja pozwala zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu, a opcje druku bezprzewodowego czy cicha praca zapewniają wysoki komfort użytkowania.

Drukarka wielofunkcyjna to także oszczędność pieniędzy. Mimo tego, że urządzenie wielofunkcyjne łączy w sobie wiele funkcji, to żadna z nich nie traci, na jakości. Pozwala ono na tworzenie kolorowych dokumentów i fotografii w głęboko nasyconych barwach, dzięki czemu idealnie nadaje się do drukowania materiałów marketingowych czy prezentacji. Poza tym drukarka wielofunkcyjna wyróżnia się wysoką bezawaryjnością i wydajnością wydruku – nawet 40 monochromatycznych stron na minutę.

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe  –  czym się charakteryzują?

Najpopularniejszymi producentami drukarek wielofunkcyjnych są HP, Canon, Brother i Epson. Wielofunkcyjne drukarki atramentowe sprawdzą się przede wszystkim w domowych warunkach. Są one wyposażone w wydajne tusze i są w stanie drukować na wielu formatach papieru, dzięki czemu tworzenie różnorodnych wydruków jest niezwykle proste. Poza tym można drukować nawet 2400 stron czarno-białych oraz 1300 arkuszy z kolorowymi grafikami. Dodatkowo wielofunkcyjne drukarki atramentowe wyróżniają się wysoką jakością i pozwalają na tworzenie grafik w rozdzielczości nawet 6000 × 1200 dpi.

Drukarka wielofunkcyjna na home-office.

Niektóre urządzenia posiadają także łączność bezprzewodową. Zintegrowany moduł Wi-Fi pozwala podłączyć sprzęt do domowej sieci oraz przesyłać dokumenty i zdjęcia ze smartfona lub tabletu. Poza tym, dzięki funkcji dwustronnego drukowania, można oszczędzić duże ilości papieru. Pewną wadą tego typu urządzeń są koszty materiałów eksploatacyjnych, które często nie należą do najmniejszych, a częstotliwość ich wymiany jest dość wysoka. Używając drukarki atramentowej, trzeba także bardziej o nią dbać i częściej jej używać, aby zapobiec zaschnięciu tuszów i głowic. Druk atramentowy wiąże się również z koniecznością dłuższego czekania na gotowy wydruk, zwłaszcza w przypadku kolorowych grafik.

Sprawdź, szeroką ofertę wysokiej klasy drukarek wielofunkcyjnych drukarek atramentowych na https://tonatuszu.pl/drukarki/wielofunkcyjne-atramentowe.

Drukarka wielofunkcyjna laserowa – co warto wiedzieć?

HP, Xerox, Epson i Brother to najpopularniejsi producenci drukarek wielofunkcyjnych laserowych, którzy cieszą się dużym zaufaniem klientów od wielu lat. Wyprodukowane przez nich urządzenia laserowe coraz częściej wypierają klasyczne drukarki atramentowe, zwłaszcza w biurach dużych korporacji. Ich największą zaletą jest szybkość działania, zauważalna szczególnie przy wykonywaniu dużej ilości kopii. Poza tym, są bardzo wydajne, bo jeden toner pozwala na precyzyjny wydruk nawet 10 tysięcy stron.

Bardzo korzystne dla klientów jest także to, że tonery wykorzystywane do wykonywania wydruków są o wiele tańsze niż tusze w modelach atramentowych. Dodatkowo większość modeli jest wyposażonych w funkcje druku dwustronnego, co pozwala zaoszczędzić na papierze. Drukarka laserowa nie radzi sobie jednak tak dobrze z drukowaniem zdjęć, jak model atramentowy, gdyż jej rozdzielczość jest zdecydowanie niższa. Pewnym minusem może być również to, że drukarka wielofunkcyjna laserowa ma zazwyczaj duże gabaryty, które mogą nieco utrudniać umieszczenie jej w domu lub w biurze.